HomeOphthalmology SOM-2000E Operation Microscope
Previous product
SOM-2000C Operation Microscope
SOM-2000C Operation Microscope
Back to products
Next product
SOM-2000D Operation Microscope
SOM-2000E Operation Microscope
Compare
Add to wishlist
Category: Ophthalmology
Share
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
Feature:
Technical Data
Eye piece Magnification 12.5x/18B
Objective Focus f=200mm
Working Distance 195mm
Magnification for Main Microscope 4.6x ~27x zoom magnification
Magnification for Assistant Microscope 6.2x, 9.3x, 14x
Diameter of Field ∮46mm ~8.5mm
Adjustable Diopter ± 6D
Adjustable Range of Pupil Distance 55mm ~ 75mm
Maximal Resolution 126LP/m
Illumination Source 15V/150W, medical cold-reflection halogen lamp
Illumination Type 6° coaxial illumination, 6°± 2° coaxial illumination
Filter UV & IR filter, yellow spot protection filter, red free, GG435,GG475
Maximal Illumination ≄ 50000 lx
Maximal Height for Microscope;
Reaching Radius of Arm: 1710mm; 1320mm
Adjustable Vertical Range 710mm ~ 1310mm
Fine Focus Speed and Range ≤ 2mm/s, 50mm
Speed for X/Y and Range ≤ 2mm/s, 50mm
Arthritis Fixation Electromagnetic Lock
Optional Objectives F= 250mm/300mm/350mm/400mm
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “SOM-2000E Operation Microscope” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
Compare
Close
Reticam 3100 MINI
Ophthalmology
Feature: 1.automatic operation system 2.anterior eye photography 3.with computer built in 4.non-mydriatic,auto focus, auto exposure 5. Minimum Pupil Size: 2.8mm
Add to wishlist
Add to cart
Quick view
Close
S3 Slit Lamp
Ophthalmology
Add to cart
Quick view
Fundus Camera & FFA: Reticam 3100 (model B)
S2B Lamp Microscope
DE-5A Dry Eye Analyzer
Feature: Comprehensive and professional dry eye examination and diagnosis program  Support 7 ways of dry eye detection functions to
S2X Slit Lamp
Feature:  Advanced converging stereoscopic microscope.  14mm Aperture provides broader and clearer field of view.  Compact and flexible
P02A Portable Slit Lamp
S8 Slit Lamp
FREE SHIPPING
Carrier information.
ONLINE PAYMENT
Payment methods.
24/7 SUPPORT
Unlimited help desk.
100% SAFE