HomeOphthalmology SOM-2000E Operation Microscope
Previous product
SOM-2000C Operation Microscope
SOM-2000C Operation Microscope
Back to products
Next product
SOM-2000D Operation Microscope
SOM-2000E Operation Microscope
Compare
Add to wishlist
Category: Ophthalmology
Share
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
Feature:
Technical Data
Eye piece Magnification 12.5x/18B
Objective Focus f=200mm
Working Distance 195mm
Magnification for Main Microscope 4.6x ~27x zoom magnification
Magnification for Assistant Microscope 6.2x, 9.3x, 14x
Diameter of Field ∮46mm ~8.5mm
Adjustable Diopter ± 6D
Adjustable Range of Pupil Distance 55mm ~ 75mm
Maximal Resolution 126LP/m
Illumination Source 15V/150W, medical cold-reflection halogen lamp
Illumination Type 6° coaxial illumination, 6°± 2° coaxial illumination
Filter UV & IR filter, yellow spot protection filter, red free, GG435,GG475
Maximal Illumination ≄ 50000 lx
Maximal Height for Microscope;
Reaching Radius of Arm: 1710mm; 1320mm
Adjustable Vertical Range 710mm ~ 1310mm
Fine Focus Speed and Range ≤ 2mm/s, 50mm
Speed for X/Y and Range ≤ 2mm/s, 50mm
Arthritis Fixation Electromagnetic Lock
Optional Objectives F= 250mm/300mm/350mm/400mm
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “SOM-2000E Operation Microscope” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
Compare
Close
S3 Slit Lamp
Ophthalmology
Add to wishlist
Add to cart
Quick view
Close
P04 Portable Digital Slit Lamp
Ophthalmology
Add to cart
Quick view
S5B Slit Lamp Microscope
S5 Slit Lamp
S8 Slit Lamp
CTA-100 Digital Eyepiece Adapter
Reticam 3100 MINI
Feature: 1.automatic operation system 2.anterior eye photography 3.with computer built in 4.non-mydriatic,auto focus, auto exposure 5. Minimum Pupil Size: 2.8mm
Fundus Camera: Reticam 3100
FREE SHIPPING
Carrier information.
ONLINE PAYMENT
Payment methods.
24/7 SUPPORT
Unlimited help desk.
100% SAFE